Projekt leírás

 

Hódmezővásárhely MJV Önkormányzata 2011-ben sikeres pályázatot nyújtott be, DAOP--4.1.2/B-11, rehabilitációs szolgáltatások fejlesztése a Dél-alföldi régióban címmel. A pályázat keretében a hódmezővásárhelyi Erzsébet Kórház - Rendelőintézet telephelyeként működő Kakasszéki Mozgásszervi Rehabilitációs Centrum fejlesztésére kerül sor. A projekt során a területi kórház Kakasszéki Mozgásszervi Rehabilitációs Centruma, a szakmai, gazdasági szempontokhoz és betegek, valamint a betegellátás szükségleteihez igazodva 19 ágyas nappali kórházzal lesz kibővítve. Fejlesztésre kerül a férőhelyek száma kapacitásátcsoportosítással, a személyi létszám, az orvosi eszközpark, az informatikai és információs rendszer, és a szakmai együttműködések és a rehabilitációs orvosok és szakdolgozók szakmai képzései.

A Kakasszéki Mozgásszervi Rehabilitációs Centrum az Erzsébet Kórház kihelyezett reumatológiai és mozgásszervi rehabilitációs osztályaként működik, ahol reumatológiai, ortopédiai, traumatológiai, neurológiai és érrendszeri betegek rehabilitációja folyik. Az intézményben három osztály található: Mozgásszervi Rehabilitációs Osztály I. 60 ággyal, Mozgásszervi Rehabilitációs Osztály II. 39 ággyal, valamint Reumatológiai aktív ellátás 17 ággyal. A rehabilitációs tevékenység négy betegségcsoportra terjed ki: agyi történés miatti bénulás, baleseti sérültek, ortopédiai műtétek utáni és degeneratív mozgásszervi betegségben szenvedők rehabilitációjára. A gyógyintézetben magas színvonalú diagnosztikai és fiziotherápiás lehetőségek segítik a betegek gyógyulását. Csongrád megyében Kakasszéken működik az egyetlen úgynevezett vegyes profilú mozgásszervi rehabilitációs osztály, mely az elmúlt két évtizedben, Csongrád megyei ellátási kötelezettségén túlmenően, jelentős regionális feladatot is ellátott. Az intézmény jelenleg nem képes a megnövekedett rehabilitációs igényeket kielégíteni. Fenntartása, működtetése szempontjából, valamint a betegek igényei alapján az ellátási formák nappali kórházi ellátással való bővítése a hosszútávon fenntartható és magas színvonalú ellátás érdekében elengedhetetlen.

A projekt során kapacitásátcsoportosítással, a már meglévő 39 ággyal rendelkező Mozgásszervi rehabilitáció II. osztály mellett, egy 19 ágyas nappali kórház lesz kialakítva. Jelen projekt keretében a tetőtér teljes egészében beépítésre kerül. Itt alakítják ki a nappali kórházat 19 férőhelyes szobaegységekkel, önálló vizesblokkal, vizsgáló, fizioterpiás helyiséggel, tornaszobával, ergoterápiás vizsgálóval, oktató- tárgyaló teremmel, illetve nemenkénti személyzeti pihenő-öltözővel. A betegek felügyeletére nővér-figyelő, pihenő kerül kialakításra, illetve tálaló a konyhából érkező meleg étkeztetés szortírozására. A projekt során fejlesztik az orvosi eszközparkot és az informatikai rendszert. A szüksége orvosi eszközök is beszerzésre kerülnek.

A projekt célja a mozgásszervi rehabilitáció fejlesztése. Ezen belül az ellátási szintek összehangolása, az átjárhatóság biztosítása a különböző szintek között, a megfelelő minőségű rehabilitáció a progresszivitás megfelelő szintjén. A komplex rehabilitációs szemléletű szolgáltatásokhoz való hozzáférés lehetőségének javítása, a foglalkoztathatóság javítása, a szükségletekhez alkalmazkodó kapacitású, szakmailag megfelelő színvonalú, folyamatos és rugalmas ellátást biztosító, gazdaságilag fenntartható egészségügyi rehabilitációs struktúra kialakítása.

Az intézmény a térségben egyedülálló adottságokkal rendelkezik, amely alkalmassá teszi a regionális szerepkör betöltésére. A régióban egyedül itt valósítható meg a betegek „mozgatása” nélküli komplex mozgásszervi rehabilitáció, hiszen egy helyen megtalálható a hidroterápiás, balneoterápiás részleg, továbbá saját helyben lévő gyógyvízzel is rendelkezik. A kezeléseket komputeres dinamométer és függesztő rács is segíti. A kivételes természeti környezet (mikroklíma, gyógyvíz, gyógyiszap) is elősegíti a rehabilitáció hatékonyságát. A belső strukturális átalakítással, a rehabilitációs ágyak számának növelésével, az általános nappali kórházi rehabilitáció megvalósításával, speciális ágyak beállításával regionális rehabilitációs központi szerepre alkalmas centrum hozható létre. A jelenleg működő felújított, modern gyógyászati épület tovább fejleszthető, kialakításából eredően átalakítható, illetve bővíthető, ennél fogva a tervekbe az ágyszám növelés mellett további gyógyászati tevékenység is beilleszthető. A nappali kórház megvalósulása a jelenleginél több beteg ellátását tenné lehetővé, ezzel segítve elő azt, hogy a jelenlegi közel 100 napos várólista lerövidüljön, és a rászoruló betegek a lehető legrövidebb időn belül részesülhessenek korszerű ellátásban. A fejlesztés az eddigi gyakorlat mellett, többek között lehetővé teszi a sportsérüléseket követő rehabilitációs kezelések bevezetését is, melyre országos igény jelentkezik.

A projekt eredményeként a jelenleginél sokkal erőteljesebb ambuláns és nappali kórházi, valamint a kistérségi-lakóközösségi szinten is kivihető rehabilitáció valósul meg. A fejlesztés megvalósulásával a Kakasszéki Gyógyintézetnek nem csak egyedülálló adottságai, méltán elismert szakmai múltja, hanem a kor kihívásaihoz igazodó jövője is van.

 

REHABILITÁCIÓS SZOLGÁLTATÁSOK FEJLESZTÉSE A DÉL-ALFÖLDI RÉGIÓBAN - DAOP-4.1.2/B-11-2011-0001