Projekt leírás

 

2011-ben Csongrád Megyei Önkormányzat sikeres pályázatot nyújtott be a DAOP-4.1.2/B-11, rehabilitációs szolgáltatások fejlesztése című pályázat keretében a makói Dr. Diósszilágyi Sámuel Kórház - Rendelőintézetben pszichiátriai nappali kórház kialakítására. (későbbi integrációt követően a kórház új neve: Csongrád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ)

A projekt céljai

Hozzájárulás a térségi szintű rehabilitációs szakterületekre koncentráló központok racionális elrendeződésének kialakulásához, rehabilitációs hálózat hatékony működéséhez. A pszichiátriai nappali kórházi ellátás infrastrukturális feltételeinek megvalósítása, az ellátási területen igénybe vehető egészségügyi rehabilitációs szolgáltatások bővítése.

A projekt tartalma

Az intézményben a jelenleg is működő pszichiátriai osztály tetőterében kerül kialakításra 10 ágyas pszichiátriai rehabilitációs nappali kórház. A pszichoterápiák megvalósításához külön-külön helyiségeket építünk ki a tetőtéri kialakítás során. Továbbá kiépítésre kerülnek a kapcsolódó vizesblokkok is. Kialakítunk egy összefüggő teret is, az un. „közös” helyiség a legfőbb terápiás színtér lesz. Kiemelten fontos és igen jelentős eleme a fejlesztési elképzeléseknek az épület eddigiek szerint hiányos akadálymentesítésének megoldása, amely egy külső felvonó kialakításával összeköti a földszinti, 1 emeleti, és tetőtéri betegellátás színtereit A tervezett szakmai programhoz, a nappali kórházi ellátás alapfeltételeinek biztosításához szükséges eszközök beszerzésére is sor kerül a projekt során.

Rehabilitáció fekvőbeteg szakellátás területén nappali kórházi ellátás bevezetése megvalósul, mely a rendszert teljessé, valamint beteg és családbarát ellátássá formálja. Mindemellett megvalósul a rehabilitációban résztvevő szociális ellátást, a definitív ellátásokat nyújtó intézményekkel, betegszervezetekkel. Hatékony együttműködés jön létre az ellátórendszer tagjai között, betegtájékoztató füzetek kerülnek bevezetésére.

A projekt eredményeként a legnagyobb társadalmi hatás a régió rehabilitációs hálózatába való bekapcsolódás, a progresszív betegellátás kompetenciája szerinti rehabilitációs ellátások végzése széles partneri együttműködésben, egységes protokollok alapján, betegút szervezésével. Az ellátás minősége, a szolgáltatáshoz való hozzáférhetőség javul, akadálymenetesítés biztosított. A projekt a régió rehabilitálható lakosainak magas szintű ellátását biztosítja, javítja az életminőségüket, elősegíti a minél gyorsabb visszatérést a munkaerő-piacra.

A projekt rövidtávú céljai

  • A pszichiátriai rehabilitációs ellátás komplex rendszerének kialakítása az új ellátási forma bevezetésével és terápiás hiányszolgáltatások megszüntetésével az időben történő, hatásos szolgáltatások centralizált elérhetőségének biztosítása érdekében II.a szinten.
  • Gazdaságilag fenntartható, komplex egészségügyi rehabilitációs szakellátási struktúra kialakítása
  • Széles partneri együttműködések kialakítása, hatékonyságának növelése

Eredmények

Rehabilitáció fekvőbeteg szakellátás területén nappali kórházi ellátás bevezetése megvalósul, mely a rendszert teljessé, valamint beteg és családbarát ellátássá formálja. Mindemellett az intézmény kiemelt hangsúlyt kíván fektetni a rehabilitációban résztvevő szociális ellátást, definitív ellátásokat (ápolás, hospice) nyújtó intézményekkel, betegszervezetekkel való hatékony együttműködésre, továbbá az infokommunikációs fejlesztésekre, tájékoztató füzetek bevezetésére.

Járóbeteg-szakellátás területén a pszichiátriai nappali kórház szolgáltatásai elérhetővé válnak, centralizált formában, illetve korszerű eszközök beszerzése, speciális és kombinált módszerek bevezetésre valósul meg széles célcsoport igényeit kiszolgálva. A nappali kórházi ellátás bevezetése megvalósul, mely a rendszert teljessé, valamint beteg és családbarát ellátássá formálja. Mindemellett az intézmény kiemelt hangsúlyt kíván fektetni a rehabilitációban résztvevő szociális ellátást, definitív ellátásokat (ápolás, hospice) nyújtó intézményekkel, betegszervezetekkel való hatékony együttműködésre, továbbá az infokommunikációs fejlesztésekre, tájékoztató füzetek bevezetésére.

 

REHABILITÁCIÓS SZOLGÁLTATÁSOK FEJLESZTÉSE A DÉL-ALFÖLDI RÉGIÓBAN - DAOP-4.1.2/B-11-2011-0001