A Mentők Napja - május 10.

A Mentők Napját Magyarországon május 10-én ünnepeljük. 1948-ban ezen a napon alakult meg az Országos Mentőszolgálat (OMSZ), amely egységes állami szervezetként lát el földi és légi mentési feladatokat.
A nap célja:
- Elismerni és megköszönni a mentők, mentésirányítók, orvosok, ápolók, gépkocsivezetők és minden mentésben dolgozó munkáját.
- Felhívni a figyelmet a sürgősségi ellátás fontosságára és a mentők mindennapos, sokszor életmentő tevékenységére.
- Tisztelegni azok előtt is, akik hivatásuk teljesítése közben életüket vesztették.
Történelmi háttér:
A szervezett mentés Magyarországon 1887-ben kezdődött azzal, hogy Budapesten megalakult a Budapesti Önkéntes Mentő Egyesület, amelynek célja a balesetet szenvedett sérültek, betegek gyors és szakszerű ellátása volt. Ez az egyesület volt a kontinens egyik legelső szervezett mentőszolgálata, ahol orvosok, önkéntesek, ápolók végezték a mentési feladatokat.
A központosított, egységes mentőszolgálat, amelynek első, alapító vezetője Dr. Orovecz Béla volt, létrehozása hatalmas előrelépést jelentett: 1948. május 10-én megalakult az Országos Mentőszolgálat, amely a továbbiakban egységes irányítás alatt, képzett szakemberekkel, korszerű mentési eszközökkel működött.
Az első központi mentőállomást Budapesten hozták létre, később pedig fokozatosan az egész országra kiterjesztették a mentési hálózatot. Bevezették az egységes szakszerű elsősegély és sürgősségi ellátást, elindították a mentőtisztek képzését, korszerűsítették a járműparkot, 1957-től elindították a rohamkocsi szolgálatot, 1958-tól megkezdődött a légimentés, 1990-től bevezették az új típusú sürgősségi rendszereket (esetkocsi, MICU, mentőorvosi kocsi) és azóta is folyamatos fejlődés jellemző a szervezet működésére.
Az OMSZ ma is több ezer (~8500 fő) dolgozót foglalkoztat (mentőorvosokat, mentőtiszteket, mentőápolókat, gépkocsivezetőket). A szolgálat 255 mentőállomásán szolgálatot teljesítők évente több mint 1,2 millió esetet látnak el.
A mentők munkája gyakran láthatatlan: ők azok, akik viharban, hóban, éjjel és nappal is készen állnak arra, hogy percek alatt elinduljanak életet menteni.
A Mentők Napja egy alkalom arra, hogy a társadalom kifejezze háláját és megbecsülését irántuk.