Nemzetközi Vöröskereszt és Vörös Félhold Napja – május 8.

A Nemzetközi Vöröskereszt és Vörös Félhold Napját minden évben május 8-án ünnepeljük. Ez a dátum Henry Dunant, a Vöröskereszt alapítójának és az első Nobel-békedíjasnak a születésnapja (1828. május 8.).
Henry Dunant 1859-ben, a solferinói csata borzalmait látva döntött úgy, hogy szükség van egy semleges segélyszervezetre, amely minden bajba jutott embernek segítséget nyújt, függetlenül attól, hogy melyik oldalon áll. Ez vezetett a Nemzetközi Vöröskereszt megalapításához 1863-ban.
A Vörös Félhold pedig a Vöröskereszt iszlám világban működő megfelelője. A jelképet azért vezették be, mert a kereszt vallási tartalma miatt néhány muszlim országban nem volt elfogadható. Az első világháború óta hivatalosan is elfogadott jelkép, és azóta számos országban (pl. Törökország, Irán, Pakisztán) használják.
Ez a nap nemcsak ünnep, hanem alkalom arra is, hogy az emberek jobban megértsék a mozgalom munkájának jelentőségét a világban. Ezen a napon világszerte különböző rendezvényeket, kampányokat és bemutatókat szerveznek: például véradási akciókat, elsősegélynyújtó bemutatókat, humanitárius segítségnyújtásról szóló kiállításokat, iskolai programokat és közösségi eseményeket.
Fő feladatai közé tartozik:
- katasztrófahelyzetekben gyors segítségnyújtás (élelem, ivóvíz, egészségügyi ellátás biztosítása),
- háborús övezetekben a sebesültek, civilek védelme,
- a nemzetközi humanitárius jog érvényesítésének elősegítése,
- egészségügyi és szociális programok támogatása (pl. járványok idején),
- elsősegély-oktatás és véradási programok szervezése.
A Vöröskereszt és Vörös Félhold mozgalom a világ legnagyobb humanitárius hálózata, amely több mint 190 országban működik.
A mozgalom legfontosabb alapelvei:
- Emberiesség
- Pártatlanság
- Semlegesség
- Függetlenség
- Önkéntesség
- Egység
- Egyetemesség